Historia pocztówek

Krótka historia "malarskich" pocztówek polskich okrętów

W dwudziestoleciu międzywojennym okręty były częstym motywem zdobiącym pocŚcigacze 912M - pocztówka PRLztówki. Nawet w okresie PRLu, pomimo wszechobecnej tajemnicy wydawano stosunkowo dużo "zdjęciowych" pocztówek pokazujących siłę naszego wojska, a co za tym idzie także floty wojenej (po prawej jeden z przykładów). Dopiero po 1989 roku ta tematyka jakby całkowicie zamarła, ograniczając się do czasami wręcz jarmarcznych pocztówek z okrętem-muzeum ORP Błyskawica.

Wicher2 zps4af77739.jpgJeszcze gorzej przedstawia się sytuacja "malarskich" pocztówek polskich okrętów. Przed wojną wydawano ich sporo, zarówno tych, które były bardziej artystyczne niż specjalistyczne, jak i takich całkowcie fachowych. Pisząc o tych ostatnich należy wyraźnie podkreślić, że dwie serie pocztówek z reprodukcjami obrazów Jerzego Bałuka na zawsze pozostaną jednym z najważniejszych elementów kolekcji niejednej osoby, która łączy zainteresowania marynistyczne z deltiologią.


ouraganPowojenne dokonania na polu "malarskich" pocztówek okrętów do niedawna można było wyliczyć... na palcach jednej ręki. Co ciekawe, pomimo faktu, że słynny Adam Werka namalował setki obrazów przedstawiających okręty noszące polską banderę wojenną to jeden jedyny znalazł się na pocztówce dopiero po jego śmierci. Co gorsza, była to pocztówka dołączona do niskonakładowego pisma (choć oczywiście samemu pismu chwała za pomysł), a nie rozprowadzana w zwykłym obiegu.

Można zrozumieć, że w erze Internetu i e-maili pocztówka traci swoje znaczenie, ale nadal w pewnym sensie pozostaje kroniką swoich (i nie tylko swoich) czasów i pewnie jeszcze trochę potrwa zanim zniknie z otaczającej nas rzeczywistości.   

 

Dodano 26.06.2016 r.

Wielkiemu wydarzeniu, jakim jest zorganizowana przez Muzeum MW pierwsza wystawa obrazów Adama Werki, towarzyszy wydanie serii 12 pocztówek z reprodukcjami obrazów wielkiego artysty. Wystawa będzie czynna do 28 listopada 2016 r. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

Stało się oczywiste, że rok 2016 jest istnym pocztówkowym Eldorado, bowiem w bieżącej sprzedaży jest 36 malarskich pocztówek z wizerunkami polskich okrętów pędzla Adama Werki, Grzegorza Nawrockiego i Marka Fornala! Chcemy wierzyć, że ta niezwykle pozytwna zmiana jest następstwem naszych działań rozpoczętych trzy lata temu.