O serii

LOGO Kolor

Seria pocztówek przedstawiających polskie okręty narodziła się jako pomysł Grzegorza Nawrockiego na uczczenie 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i udziału polskiej floty wojennej w walkach na morzach i oceanach. Niestety, ludzie którzy powinni odpowiadać za promocję obronności... delikatnie mówiąc, całkowicie zignorowali ów pomysł. Idea przyschła na trzy lata by w końcu przybrać formę inicjatywy hobbistów, którzy nie godzili się z sytuacją braku tego rodzaju "druków reklamowych" naszej floty. Początkowo pocztówki miały nadrukowane logo Fundacji Ivenire-Salvum, a następnie seria dorobiła się własnego znaku graficznego, który przedstawiony jest powyżej. 

Seria "Polskie okręty" zadebiutowała na rynku w sierpniu 2013 r. Jej głównym założeniem jest przypomnienie Polakom, że morze to nie tylko plaże i smażona ryba, ale też historia pisana orężem. 

Pocztówka w wersji kolekcjonerskiej

W ciągu 14 miesięcy udało się wydać dziewięć pocztówek. Tym samym od 28. listopada 2014 roku "Polskie okręty" to najdłuższa malarska seria pocztówek o tej tematyce w historii naszego kraju. Poprzedni rekord należał do przedwojennej, sześciopocztówkowej serii z reprodukcjami obrazów Jerzego Bałuka. By oddać mu hołd specjalne, kolekcjonerskie wydanie czwartej pocztówki (ORP Groźny - nakład: 100 numerowanych egz. + 2 specjalne) jest wzorowane na awersach wspomnianej serii.

SPEC GARLAND

Fakt ustanowienia rekordu nie przesłania głównej idei, jaką jest przywrócenie choć cząstki świadomości morskiej wśród osób odwiedzających nadmorskie miejscowości.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc na dziewięciu pocztówkach się nie skończyło. Dziś jest ich już 29 (+ nowa kolekcjonerska) i właśnie trwają prace nad kolejnymi...

Po latach zawirowań z wydawcami ostatecznie zadanie to przyjął na siebie Marcin Mikiel, który przed laty wraz Grzegorzem Nawrockim i Sebastianem Dragą powołał serię do życia.     

   

Zainteresowanych malarstwem Grzegorza Nawrockiego zapraszamy do internetowej galerii: http://grzegorz-nawrocki.com/